Historia Brzeszcz

Historia powstania miasta Brzeszcze oraz ciekawostka historyczna

Legendy podają, że Brzeszcze istniały już w XIII wieku, ich rozwój został jednak zatrzymany przez najazd Mongołów w 1241 r. Zgodnie ze źródłami, historia Brzeszcz sięga XV wieku – pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1438 r. Należała ona do Księstwa Oświęcimskiego, od 1457 r. była własnością króla polskiego. Dzierżawili ją m.in. Jakub z Dębna herbu Dębno, Mikołaj Słup herbu Kornicz, Myszkowscy herbu Jastrzębiec, Tęczyńscy herbu Topór, Komorowscy herbu Korczak, Małachowscy herbu Nałęcz. Ludność zajmowała się głównie rolnictwem, hodowlą zwierząt i ryb.

Brzeszcze, zostały założone prawdopodobnie w XV w. przez osadników flamandzkich, a nazwa miasta pochodzi od brzostu, gatunku drzewa z rodziny wiązowatych, który gęsto porastał brzegi rzeki Soły. Obecnej na terenie Brzeszcz rośnie jedynie kilka drzew tego gatunku.


stare1 stare2 rzezba

23 stycznia 1919 r. wojska czeskie niespodziewanie zaatakowały nieliczne oddziały polskie na terenie Śląska Cieszyńskiego i rozpoczęły marsz w kierunku Skoczowa i Bielska. Na wieść o czeskiej agresji Polacy zaczęli pośpiesznie formować oddziały ochotnicze. W Oświęcimiu taki oddział sformował brat dowódcy II Brygady Legionów, gen. Józefa Hallera, kpt. Cezary Haller. Do jego kompanii zgłosiło się dziewięciu ochotników z Brzeszcz. Znamy nazwiska sześciu z nich. Są to: Paweł Bystroń, Jan Chwiędacz, Franciszek Chwiędacz, Józef Morończyk, Jan Siuta, Jakub Wawro. Walczyli oni w rejonie Zebrzydowic i Kończyc Małych, gdzie ich kompania została rozbita, a sam kpt. Cezary Haller zginął.


ziom Obiekt historyczny na terenie Brzeszcz: Synagoga w Brzeszczach – prywatny dom modlitwy znajdujący się w Brzeszczach przy ulicy Tadeusza Kościuszki.Synagoga została zbudowana w 1934 roku przez Jakuba Findera, jako dobudówka ich rodzinnego domu. Modlili się tam wyłącznie przedstawiciele rodziny Finderów, którzy przyjeżdżali do niej na każdy szabat. Nie jest znany los domu modlitwy z czasów II wojny światowej.Po zakończeniu wojny Henryk Finder, jedyny ocalały z rodziny Finderów przekazał dom wraz z bożnicą zaprzyjaźnionej rodzinie. W latach 90. XX wieku ulokowano w nim sklep obuwniczy, który po kilku latach działalności zbankrutował. Obecnie stoi opuszczony.Od sierpnia 2009 roku prowadzone są prace remontowe budynku; do listopada 2009 został ocieplony oraz otynkowany na kolor biały.

zydowska swiatynia